Minik Japonya
 
Kyoto

 Tokyo'ya 513 km. Osaka'ya ise 40 km. uzaklıkta bulunan Kyoto Japonya'da turizmin başkentidir. Muhteşem tepelerle çevrilmiş Kyoto tarihsel merkezleriyle ve unutulmaz efsaneleriyle eski Japon kültürünün tüm mirasını bünyesinde barındırmaktadır.

 Yeni endüstrilerin şehre girmesine rağmen şehir halen porselen ve seramik sanayi, el işi lake kaplama sanayi, ipek endüstrisi, bronz ve demir işçiliği, bebek ve biblo üretimi gibi Japonya'nın geleneksel endüstrilerinin en büyük merkezidir. Babadan oğla geçen el işçiliği kavramı yavaş yavaş teknolojiye yenik düşmekte ve tüm geleneksel sanatları ve endüstrileri tehdit etmektedir.

 Kyoto aynı zamanda bayramların şehri olarak da bilinir. Takvimde yer alan bir çok geleneksel bayram renkli gösterilerle burada kutlanmaktadır. 794 senesinden 1868'e Japonya'nın başkenti olan Kyoto tarihi dokusunu yitirmemiştir ve halen bir çok eski tapınağı , titizlikle bakılmış bahçeleri ve sarayları turistlerin ziyaretine açmıştır.

KIYOMIZU:
Kiyomizu tapınağı her biri 15 metre yüksekliğinde 139 adet sütunun üzerinde bulunan ve tüm Kyoto'yu tepeden izleme fırsatı sunan dev terası ile meşhurdur.


RYOANJI:
Ryoanji tapınağı Zen felsefesinin temel taşları olan kaya ve kum birikintilerini içerisinde bulunduran geniş ve çok bakımlı bahçesi ile meşhurdur.


SANJUSANGENDO:
Tapınak en çok Bodhisattva Kannon'u 11 ayrı yüz ile ifade eden altın kaplamalı ahşap heykelleri ile meşhurdur. Bu heykel Kannonet 'in 28 tane koruyucusunu sembolize eden 28 adet heykel ile çevrilmiştir, ayrıca 1001 diğer tanrıça çevrelemektedir.


KINKAKUJI:
"Altın Ev" olarak tanınır, Shogun için inşa edilmiş bir villadır ve geniş bir bahçenin ortasında yükselmektedir. 1950 senesinde yanan orijinalinin yerine sahte altın yaldızlı yenisi yapılmıştır.

 Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız