Minik Japonya
 
Şehiriçi ulaşım

Japon Demir Yolları (JR)
     Japon Demiryolu ağı tüm ülke çapında sahip olduğu 21.000 km.'den fazla uzunluğa sahip demir yolu ağında günde yaklaşık 20.000 farklı hizmet sunmaktadır. En kısa mesafenin fiyatı 130 yen'dir. Her istasyon otomatik bilet satış makineleri ile donatılmıştır. Eğer gideceğiniz yerin Japonca ismini biliyorsanız çok kullanışlıdır. Diğer bir alternatif ise 3-5 ve 10 bin yen'e alabileceğiniz ön ödemeli i-o Kart lardır. Eğer aynı mesafeyi uzun süre sık sık kullanacak iseniz aylık teiki-ken pass almanız daha faydalıdır.
Şehirler içerisinde demiryolları birçok metro istasyonu ve otobüs durakları ile kesişmektedir, bu gibi durumlarda yolcular aldıkları bilet dahilinde araç değiştirebilmektedir.

(Soldaki resim Bilet gişesi)


Özel Demir Yolları
Birçok bölgede hizmet veren özel demir yolu şirketleri de faaliyet göstermektedir. İstasyonlar ise şehir ve alışveriş merkezlerinden uzaklarda konumlanmıştır. Tokyo'da bulunan özel hatlar daha çok banliyölere hizmet vermektedir.

Metro
     Metrolar Japonya'nın yoğun nüfus ve küçük yüzölçümüne rağbetle büyük kolaylık sağlayarak, şehir içi ulaşımı çok rahatlatmaktadır. Tokyo, Yokohama, Nagoya, Kyoto, Osaka ve Sapporo gibi şehirlerde metro hatları özel şirketler tarafından işletilmektedir. En büyük dezavantajları ise gece yarısından sonra sabah 05:00'a kadar hizmet vermemeleridir.
Tokyo metrosunu iki firma işletmektedir, Eidan ve Toei ve toplam 12 hattan oluşmaktadır. Hatlar renklerle gösterilmiştir fakat en zor olan kısım sadece kanji harfleri ile bilet satan gişelerden bilet almaktır. En kısa mesafe 160 yen tutarındadır ve trenlere göre biraz pahalıdır.


Otobüs
Japonya'da seyahat eden birçok kimse otobüsleri hiç kullanmamışlardır. Özellikle şehir merkezlerinde metro ve tren hatları o kadar iyi bir ağa sahiptirler ki otobüs kullanmaya hiç gerek kalmamaktadır. Fakat eğer şehirden uzak bir banliyöde veya kasabada kalıyorsanız en uygun ulaşım araçlarından biri de kasabanızın otobüs hatlarıdır. Metro ve tren hatlarına oranla otobüsler için kısa mesafeler pahalı fakat uzak mesafeler ise ucuzdur. Otobüslerde arka kapıdan bindiğinizde makineden biletinizi alırsınız ve ineceğiniz durakta ön kapının yanında bulunan ve mesafenize göre ödeme yapacağınızı hesaplayan makineye ödemenizi yapıp ön kapıdan inersiniz. En önemli sorun tüm bilgilendirme panoları ve haritaların Japonca olmasıdır, ayrıca şehir içi trafiğini de unutmamak gerekmektedir.     


Taksi
     Taksi fiyatları geçmiş yıllara oranla rekabetten dolayı daha ucuzdur. fakat halen en pahalı ulaşım araçlarıdır başlangıç 600 yen'dir ve her 400 metrede bir 80 yen artış göstermektedir. Gece 11'den sonra ise hizmet %20 daha pahalıdır. Yani en son treni kaçırırsanız pahalı bir dönüşe hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Kırmızı işaret boş olduğunu yeşil işaret ise dolu olduğunu ifade etmektedir. Kapı otomatik olarak beyaz eldivenli şoför tarafından açılır ve kapanır, Japonya taksileri temizlik ve servis açısından dünyada önde gelir. Özellikle istasyonların önünde taxi-noriba (durak) larını bulabilirsiniz, geceleri veya yağışlı günlerde taksi bulmak biraz daha güçleşmektedir.

>Taviye ettiğimiz ürünler<

Lonely Planet'in Japonya için hazırladığı rehber kitabı. Japonya'ya gitmeseniz bile zevkle okunacak bir yayın. Amazon'dan


Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız