Minik Japonya
 
Şehirlerarası ulaşım

 Kısa süreli bir seyahat için havayolları iyi ama pahalı bir tercih olabilir. Uzun süreli bir seyahat ve ülkenin bir çok yerine ulaşım için ise trenler büyük kolaylık sağlamaktadır. Trenler için 7,14 ve 21 günlük pass kartlar da almak mümkün. Pass kart fiyatları yetişkinler için kullanılan sınıf ve süreye göre değişkenlik göstermektedir, buna göre 28.300 yen ile 79.600 yen arasında isteğinize göre pass kart bulabilirsiniz, 12 yaşından küçük çocuklara %50 indirim uygulanmaktadır.

Havayolu
Japonya'nın uluslararası bir çok havalimanı mevcuttur. Bunlardan başlıcaları Narita yakınlarında bulunan Tokyo Uluslararası Havalimanı ve Osaka'da bulunan Kansai Uluslarası Havalimanı'dır. Naha, Kagoshima, Nagasaki, Fukuoka, Nagoya, Niigata ve Sapporo şehirlerinde bulunan diğer havalimanları ise daha çok yurt içi uçuşlar için kullanılmaktadır. Tokyo'nun 2. havalimanı Haneda'da sadece yurt içi uçuşlar için kullanılmaktadır.
JAL (Japan Airlines), ANA (All Nippon Airways) ve JAS (Japan Air Systems) en büyük 3 havayolu şirketleridir. Bilet fiyatları çeşitli tatil zamanlarına göre büyük değişkenlikler göstermektedir.

Shinkansen Hızlı Trenleri
      1964 Tokyo Olimpiyat oyunları ile hizmete açılan Shinkansen hızlı trenleri Japonya'nın en önemli sembollerinden biridir ayrıca en güvenli ulaşım araçlarıdır hizmet vermeye başladıkları tarihten günümüze ölümcül bir kaza meydana gelmemiştir.
  Bu trenler JR Doğu ve JR Batı olarak iki ayrı işletmeye bölünmüş JR (Japon Demir Yolları) tarafından idare edilmektedir. Ana hızlı tren hatları şunlardır Tokyo'dan Osaka'ya Tokaido hattı, aynı hat oradan San-yo hattı ile Kyushu'da bulunan Hakata'ya devam etmektedir; Tohoku hattı Morioka'ya,Joetsu hattı ise Niigata'ya ulaşımı sağlamaktadır. JR Doğu Yamagata, Akita ve Nagano hatlarının yapımını 1990'da tamamlamıştır.

 Eğer pass kartınız var ise sadece biletinizi onaylatmak için danışmaya uğramanız yeterli. Yeşil pass kartı ise birinci sınıf yolculuklar için alınmaktadır. Tüm bilet rezervasyonlarınızı JR Travel Centers aracılığı ile veya herhangi bir istasyonda görebileceğiniz (sağda) Midori no Mado-guchi (Yeşil Pencere) işaretli yerlerden yaptırabilirsiniz. Biletler seyahat tarihinden bir ay önce alınabilmektedir.     

Diğer Trenler
Eğer yolculuk için bol bol zamanım var ve biraz daha ucuz olsun diyorsanız normal tren hatlarını kullanmak en mantıklı yöntemdir. Ayrıca Japon Demir Yolları birçok dönemde indirim ve kampanyalar düzenlemektedir.

Otobüsler
Şehirlerarası ulaşımda diğer bir alternatif ise tüm ülkeye yayılan hattı ile otobüslerdir. Trenler için kullanacağınız pass kartınız bazı ekspres otobüslerde de geçmektedir. Fakat tabiki Shinkansen trenleri kadar hızlı olamamaktadır. Diğer otobüs işletmeleri de bir çok ucuz alternatifi hizmetinize sunmaktadır.

Feribotlar
     Japonya'yı oluşturan ve günümüzde birbirlerine köprüler, tüneller ve yollar ile bağlı olan ana adalar arasında seyahat etmenin en keyifli ve ucuz yöntemlerinden biri ise feribotlardır. Ayrıca diğer ufak adalara feribot ve uçak haricinde herhangi bir şekilde ulaşım mevcut değildir.Diğer adalar arasındakilerin en büyüğü Sado ile ana ada arasındaki mesafe feribot ile 2 saat hızlı feribot olan jetfoil ile ise 1 saat sürmektedir.


Oto Kiralama
Otomobil kiralama tabiki diğer ulaşım yöntemlerine oranla en pahalı olanıdır. Fakat bilinmeyen ve unutulmuş yerleri keşfetmenin en kolay yöntemidir. Kiralamayı havalimanları veya tren istasyonlarından isteğinize göre yapabilirsiniz. Avrupa ve Amerika'da hizmet veren birçok oto kiralama firması Japonya'da da hizmet vermektedir.


>Taviye ettiğimiz ürünler<
Lonely Planet'in Japonya için hazırladığı rehber kitabı. Japonya'ya gitmeseniz bile zevkle okunacak bir yayın. Amazon'dan


Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız