Minik Japonya
 
Konaklama

Kısa süreli konaklama için, çeşitli oteller, Japon tarzı ryokan , pansiyonlar (B&B), minshukular (aile konaklama evleri), kapsül oteller ve motellerden istifade edebilirsiniz. Uzun süreli konaklama için ise : gaijin evleri (yabancı evleri) veya kiralama olanaklarını kullanabilirsiniz. Gaijin evleri kiralama yöntemine göre çok daha ucuza mal olmaktadır anlaşmalar aylık olarak yapılmaktadır. Bir çok kişi uzun süreli konaklamada ilk önce gaijin evlerini tercih etmektedir ileride daha fazla kazanç elde ettiklerinde eve çıkmaktadırlar.

Kısa Süreli Konaklama

Oteller
Fiyatlar günlük 8,000 yen ile 300,000 yen arasında değişmektedir. Tokyo'nun belli başlı en tanınan otelleri Keio Plaza Hotel, Shinjuku'da bulunan Hotel Century Hyatt , Akasaka civarında Hotel New Otani, Hibiya'da Imperial Hotel . Kyoto'da bulunan Miyako Hotel ülkenin en pahalı otellerinden biridir.

Ryokan

     Geleneksel Japon tarzı dekore edilmiş ve Japon yemeklerinin sunulduğu konaklama yerleri. Odaların zemini tatami kaplıdır. Tüm Japonya'ya yaklaşık 90.000 Ryokan bulunmaktadır bunlardan yaklaşık 2.000'i Batı tarzı dekore edilmiştir. Kişi başı konaklama ücreti YP için 6.000 yen ile 60.000 yen arasında değişmektedir.
Ryokan'larda tatami zemine basılmaz ve ayakkabılar çıkarılır, girişte geleneksel çay seremonisi ile karşılanabilirsiniz, restoranlarında ise Japon mutfağının eşsiz lezzetlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz, ayrıca konaklama için Yukata lar da odanızda hazır bekletilmektedir..

Pansiyonlar
Çoğu B&B olarak hizmet veren pansiyonların fiyatları günlük 6,000 ile 10,000 yen arasındadır.

Minshuku
Ryokan otelleri tarzında fakat onlar kadar geniş kapsamlı hizmet sunmayan geleneksel konaklama merkezleri. Fiyatları 7.000 yen ile 25.000 yen arasında değişmektedir.

Kapsül Oteller
Sadece Japonya'ya özgü kapsül oteller. Her kapsülde bir odada olan çoğu hizmet mevcuttur, örnek olarak TV, air-condition, telefon çoğu kapsül otelde standarttır. Banyolar ise ortak alandır, Fiyatları ise gecelik 5.000 yen civarındadır.     Kapsül otel


Gaijin Evler
Genellikle haftalık veya aylık olarak kiralanmaktadır , kişiye özel veya paylaşımlı odaları mevcuttur. Fiyatlar ise çok değişkenlik göstermektedir fakat Tokyo’da paylaşmalı bir oda aylık 30,000 yen tutmaktadır tek kişilik özel oda ise 60,000civarındadır. Mutfak ve banyo ortak kullanım alanlarıdır. Depozit ise talep edilmemektedir.

Ev Kiralama
Uzun süre konaklamayı düşünen biri mutlaka kendine ait bir daireyi kiralamak isteyecektir fakat bunun için temel 2 sorun maliyet ve yabancı olmaktır. Ayrıca çocuklar, öğrenciler, bekarlar için kısıtlamalar mevcuttur. Kiralar, evin büyüklüğüne, yaşına, bulunan hizmetlere, bulunduğu şehre göre değişkenlik göstermektedir.Tokyo'da mutfaksız ve banyosuz, küçük ve eski bir odanın kirası aylık 30,000 yen civarındadır, daha büyük bir ev düşünüyorsanız milyonlarca yeni gözden çıkartmanız gerekmektedir.

>Taviye ettiğimiz ürünler<

Lonely Planet'in Japonya için hazırladığı rehber kitabı. Japonya'ya gitmeseniz bile zevkle okunacak bir yayın. Amazon'dan


Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız