Minik Japonya
 
Shoogatsu (Yeni Yıl)

      Yeni yıl (shougatsu veya oshougatsu) Japon tatillerinin içinde belki de en önemli olanıdır.Ocak 1 ile ocak 3 arası tüm iş yerleri kapanır, ve aileler bütün günü beraber geçirmek için toplanır.
 Yıllar geleneksel olarak tamamen birbirinden farklı olarak yorumlanır, ve her yeni yıl taze bir başlangıç olarak görülür. Bu sebeple, bütün görevlerin yıl sonuna kadar bitirilmeye çalışılır ve geçen senenin sorunlarını geride bırakmak için iş yerlerinde seneyi unutma partileri (“Bounenkai”) düzenlenir.
 Evler ve iş yerlerinde temizlik yapılır. Evlerin kapıları çam, bambu ve erik dallarından yapılma süsler ile süslenir.
 1 Ocak oldukça uğurlu bir gün olarak kabul edilir, sabah erkenden bu yeni başlangıcı temsil eden yeni yılın ilk gün doğumu seyretmeye manzaralı yerlere gidilir(“hatsu-hinode”)1. Günün eğlenerek, stresten ve sinirden uzak geçirilmesi için her iş yapılmış ve her yer temizlenmiş olmasına çalışılır.
Bu dönemde Japonya’yı ziyaret etmek sizler için oldukça sıkıcı olacağından tarihlerinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.

  1Batı ülkelerinde olduğu gibi, 31 Aralık gecesi geç saatlere kadar parti vermek, eğlenmek veya televizyon seyretmek yerine, tapınaklara gidilip eve döndükten sonra sessizce oturup geçen yılı düşünerek tahlili yapılır ve erken yatılır bu sebepten erken kalmak çok sorun teşkil etmez...

Shougatsu süsleri

    Shimenawa: Kötü ruhları ve kötü şansı evlerden uzak tutmak amacı ile evlerin kapısına bükülü saman ipinden yapılan Shimenawa asılır.
    Kadomatsu: Bu süs çift olarak evlerin kapılarının her iki tarafına konur. Çam ağacı dalları (Uzun ömrün sembolü), bambu ve samandan yapılır.
      Shimekazari: Hasat mahsulü gelecek yılın daha verimli olması için tanrılara sunulur. Aynı zamanda karides de uzun ömür için dua sembolüdür.
    Kagamimochi: Bu da tanrılara sunulur. Üst üste konulmuş iki adet mochi (pirinç ezilerek yapılan macun kıvamında bir çeşit tatlı) evlerin en önemli odalarında bulunan tokonoma (bir nevi niş) önüne konulur.

Shoogatsu oyunları

     Tako-age: Uçurtma uçurmak anlamını taşır. Çocuklar arasında oldukça popüler bir oyundur.
        Hanetsuki: Bu oyun için bir çeşit Japon badmintonu diyebiliriz. Hagoita denilen bir çeşit raket ve Hane denilen ucunda mantar olan tüyden yapılma bir çeşit top ile oynanılır. Kaybedenin suratına ceza olarak Hindistan mürekkebi sürülür.
    Karuta: Kart oyunlarına verilen genel isimdir. Shougatsu esnasında en popüler olanı özellikle 100 şairin şiirleridir (“Hyakunin-isshu”).

Diğer Shougatsu gelenekleri

           Shishimai: Bu seremonide oyucular kafalarına ve sırtlarına aslana benzeyen maske ve pelerin geçirerek kötü ruhları kaçırmak için ev ev dolaşıp dans ederler. Son zamanlarda maalesef bu geleneğe büyük şehirlerde daha az rastlanır olmuştur.

Otoshidama: Bu akraba ve aile büyüklerinin çocuklara verdikleri cep harçlığıdır.

     Hatsumoude: Yeni yıl ile Ocak ayının 7 si arasına rast gelen "joya-no-kane" döneminde, gelecek yılda sağlık ve mutluluk için tapınaklarda yapılan duaya verilen isimdir.
Önce tapınağın girişindeki çan tanrıları uyandırmak için sağ elle çalınır, iki kere eğilerek selam verilir, eller iki kere şaplatılır ve son olarak bir kez daha eğilerek selam verilir.

     Osechi ryouri: Sadece yeni yılda hazırlanan Juubako adı verilen dört katlı lake kutuya konarak hazırlanan bir yemektir.Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız