Minik Japonya
 
Setsubun

     Setsubun kelime anlamı olarak “mevsim değişimi” anlamına gelen ve Çin takvimine göre ilkbaharın ilk günü olarak kabul edilen Şubat ayının 3 veya dördünde (“Rishhuri”) yapılan geleneksel Japon festivallerdir.
 Japon tarihine baktığımızda birçok dönemlerde baharın başlangıcı ile kötü ruhları kovmak amacı il yapılan birçok tören görürüz.
 Örneğin 13. yyda sardalye kafalarının yakılması ile oluşan ağır koku, yanan odun ateşi ve davul sesleri ile kötü ruhları kovma adeti görünür.
Bu adet her nekadar önemi kaybetmiş olsa bile, hala günümüzde evlerinin girişlerini kötü ruhların girmesini önlemek amacı ile balık kafaları ve kutsal ağaç yaprakları ile süsleyen kişilere rastlanabilmektedir.
 Günümüzde bu gelenek ev veya tapınakların içine ve etrafına kızarmış fasulye dağıtmak şeklinde devam etmektedir.

 Kızarmış fasulyeler atılırken “Oni wa soto! Fuku wa uchi!” (“Şeytan dışarı, mutluluk içeri”) diye bağırılır. Bundan sonra yaşınıza eşit sayıda fasulye toplanarak mutluluk ve şans getirmesi için yenir.

 Gene günümüzde bu oldukça popülerdir. Ünlü, tanınmış kişiler ve sumo güreşçileri fasulye atma törenine katılmak üzere tapınaklara davet edilirler.
   

Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız