Minik Japonya
 
7-5-3 (Schigosan)

      Ekim ayının 15'inde kutlanan 7-5-3 Festival'i (Shichi-go-san) ise , 7 ve 3 yaşına giren kız çocukları ile 5 yaşına basan erkek çocuklarına adanmıştır. Japonca’da shichi yedi, go beş, san üç anlamına gelir.
 Çocuklar bu gün kendileri için özel hazırlanan kimonolarını giyerler ve festivallere bu geleneksel giysileri ile iştirak ederler. Bu kutlamalar Japonların belli bazı yaşlarda kötü şansın engellenebileceğine inanmalarından dolayı yapılmaktadır. İnançlarına göre çocuklar 7 yaşına kadar formasyonlarını tamamlayamazlar.
 Bu Japon ailelerinde oldukça önemli bir gündür, bugünde yerel tapınağa gidilir orada onların sağlık ve mutlulukları için dua edilir. Bundan sonra genelde hatıra fotoğrafı çektirmeye profesyonel bir fotoğrafçıya gidilir ve çekilen resim genelde evlerde girişe konulur.
Çocuklar açısından bakıldığında ise unutulmaz bir anı olarak kalır. Özellikle resim çektirilirken sadece geleneksel kıyafetler değil, çeşit çeşit kıyafetler giydirilir. Kızlar prenses, balerin vb erkekler ise kovboy, samurai vb gibi.
Birde sağdaki resimdeki çocukların elinde görünen içinde kırmızı ve beyaz renklerde çubuk şeklinde şeker bulunan Chitose-ame torbaları da ayrı bir neşe kaynağıdır. Bundan alan çocuğun bin sene mutlu olacağına inanılır.
   Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız