Minik Japonya
 
Kanji

Kanji Çin anlamına gelen Kan ve karakter anlamına gelen Ji kelimelerinin birleşimiyle Çin karakteri demektir. Japonca'ya Çince'den geçen kanjiler yüzyıllardan beri Japonca’da kullanılmaktadır ve Japonca’nın yapısına, gramerine ve telaffuzuna göre birçok değişikliğe uğramıştır. Meiji dönemimi (1868-1912) başlangıcından II. Dünya Savaşı sonuna kadar Japonca’da 3600 kadar kanji kullanılmaktaydı. 1981 yılında Japonya Eğitim Bakanlığı temel eğitimde ve yayınlarda kullanılacak temel 1945 kanji belirleyerek kullanılan kanjilerin sayısını sınırlandırmıştır.

En kapsamlı Kanji sözlüğü olan Dai-kanwa Jiten ( Büyük Kanji Sözlüğü) yaklaşık olarak 50.300 kanji karakter içermektedir. Fakat bunların büyük bir kısmı günlük yaşamda ve yazışmalarda kullanılmamaktadır. Japonya Milli Eğitim Bakanlığı 1945 Kanji karakterini resmi olarak kabul etmiştir. Belirlenen bu kanjiler Jooyoo Kanji olarak tanımlanmaktadır ve en çok kullanılanlardır. Temel 1000 kanji bilgisiyle gazetelerde kullanılan kanjilerin yaklaşık olarak % 90 ‘ını anlamak mümkündür.

Çoğu kanji karakterinin “on” ve “kun” olarak tanımlanan iki çeşit okunuşu vardır.  “on” okunuş kanjinin Çince telaffuzunu “kun” ise Japonca telaffuzunu göstermektedir. Kanjilerin Latin harfleriyle yazılışı ise Romanji olarak adlandırılmaktadır.

Radikal (bushu) kanjilerin genel karakterini ifade etmektedir. 200 civarında radikal bulunmaktadır. Radikaller kanjilerin kökünü ifade ettiği söylenebilir ve bilinen kanjilerden yola çıkarak bilmediğiniz kanji karakterlerini radikalleriyle tahmin edebilirsiniz. Birden fazla kanji bir araya gelerek farklı anlamla sahip olabilir.

Bazı Kanji Örnekleri

Japonca bazı kelime ve cümlelerin telaffuzunu dinlemek isterseniz Sesli Japonca Pratik sayfamızda bulabilirsiniz.

Türkçe Romanji Kanji

Japonya Nihon

Japonca Nihongo

Kanji Kanji

Üniversite Daigaku

Tokyo Tokyoo

Gramer Bunpo

Ben Watashi

Anne Haha

Baba Chichi

Çocuk Ko

Bayan Onna

Erkek Otoko

Görmek Mi

Sıcak Atsui

Soğuk Samui

Kar Yuki

Türkçe Romanji Kanji

Pazartesi Getsu-yobi

Salı Ka-yobi

Çarşamba Sui-yobi

Perşembe Moku-yobi

Cuma Kin-yobi

Cumartesi Do-yobi

Pazar Nichiyobi

Türkçe Romanji Kanji

Bir İçi

İki Ni

Üç San

Dört Shi

Beş Go

Altı Roku

Yedi Shichi

Sekiz Hachi

Dokuz Kyu

On Ju

>Tavsiye ettiğimiz ürünler<


Bir çok uluslararası ödül kazanmış olan bu harika kitap 1200 adet kanji'nin okunuş, anlam, yazılış ve en önemlisi hatırlanması kolay piktografik görselleri ile kanji öğrenmek isteyenlerin işini kolaylaştırıyor.


Ana Sayfa   Sayfa Başı
©Copyright 2005 Minik Japonya

Sitemiz hakkındaki yorum ve isteklerinizi
lütfen çekinmeden bize yazınız